Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015
Certificat
Chine Beijing Qianxing Jietong Technology Co., Ltd. certifications
Examens de client
—— LLC de》 de Festfing DV de 《
—— Kitty Yen
—— Strelkin Mikhail Vladimirovich
—— Ahmad Navid
—— Geran Colesio
Je suis en ligne une discussion en ligne
Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015
Image Grand :  Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015
Détails sur le produit:
Nom de marque: Seagate
Numéro de modèle: Disque dur BarraCuda 2,5" 2 To Numéro de modèle : ST2000LM015
Conditions de paiement et expédition:
Quantité de commande min: 1
description de
Caractéristiques: 2TB Interface: SATA 6Gb/s
Cycles de chargement/déchargement: 600 000 Courant de démarrage (+5 V, A): 1.2
Température, fonctionnement (°C): 0°C-60°C Hauteur (mm/po): 7,0 mm/0,276 pouces
Mettre en évidence:
Seagate BarraCuda 2TB HDD
2.5 inch internal hard drive
ST2000LM015 hard drive with warranty
BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB
The Seagate BarraCuda® 2.5-inch hard drive combines proven reliability, solid performance, and versatile storage capacity in a compact form. Designed for laptops, external enclosures, and small form factor systems, it’s available in both 7mm and 15mm heights to fit a wide range of device configurations. Offering up to 5TB of storage, it provides ample space for documents, media, applications, and games. With 5,400 or 7,200 RPM models and a SATA 6Gb/s interface, it delivers responsive performance and fast data transfer speeds. Quiet, energy-efficient, and backed by decades of innovation, the BarraCuda 2.5" internal hard drive is a smart choice for reliable everyday computing.
Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 0
Specifications
Specifications 2TB
Capacity 2TB
Model Numbers ST2000LM015
Bytes per Sector (logical/physical) 512/4096
Performance
Interface SATA 6Gb/s
Data Transfer Rate (MB/s) Up to 140
Cache (MB) 128MB
Spindle Speed (RPM) 5400RPM
Recording Technology SMR
Reliability/Data Integrity
Load/Unload Cycles 600,000
Head-Rest Method QuietStep Ramp Load
Nonrecoverable Read Errors per Bits Read, Max 1 per 10E14
Limited Warranty (years) 2
Power Management
Startup Current (+5V, A) 1.2
Read/Write Power, Average (W) 1.7/1.8
Idle Power, Average (W) 0.5W
Environmental
Temperature, Operating (°C) 0°C-60°C
Temperature, Nonoperating (°C)  -40°C-70°C
Shock, Operating: 2ms (Gs) 400
Shock, Nonoperating: 1ms (Gs) 1000
Acoustics, Idle, Typical (bels-soundpower) 2.2bels
Acoustics, Seek, Typical (bels-soundpower) 2.4bels
Physical
Height (mm/in) 7.0mm/0.276in
Width (mm/in) 69.85mm/2.750in
Depth (mm/in) 100.35mm/3.951in
Weight (g/lb, max) 90g/0.198lb
Carton Unit Quantity 50
Cartons Per Pallet/Layer  60/10
Special Features
Multi-Tier Caching Technology Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliance Yes
Unrivaled desktop legacy
Seagate BarraCuda 2.5" Hard Drive 2TB Model No: ST2000LM015 1
High capacity, slim design. The perfect 2.5-inch hard drive
Experience the ideal blend of storage and portability with the Seagate BarraCuda 2.5-inch hard drive. Offering capacities up to 5TB in a compact 7mm or 15mm form factor, it’s engineered to deliver reliable performance in space-constrained systems. Whether you’re upgrading a laptop, building a compact desktop, or expanding portable storage, the BarraCuda drive provides the speed, efficiency, and durability you need without sacrificing capacity or compatibility.